Má ochranka v obchodě právo po vás požadovat prokázání se osobními doklady či abyste ukázali obsah své tašky? Nenechte se omezovat a chraňte svá práva.
V zákoně, respektive v trestním řádu je stanoveno, že osobní svoboda osoby může být omezena, pokud je tato osoba přistižena při nebo bezprostředně poté, co spáchá trestný čin. Může být omezena kýmkoliv, pokud je to nutné ke zjištění její totožnosti, zastavení útěku nebo například k tomu, aby mohly být zajištěny potřebné důkazy, které budou následně předány Policii ČR.
Jakmile se jedná o krádež v obchodě a pachatel je přistihnut ostrahou, personál obchodu ho má právo zadržet dle § 76 odst. 2 zákona č. 141/1961 Sb., o trestním řízení soudním, ve znění pozdějších předpisů. Ostraha má poté povinnost pachatele předat policejnímu orgánu. Pokud ji nelze z nějakého důvodu předat, je nutné policii oznámit omezení osobní svobody bez zbytečného odkladu. Nelze ale držet osobu na místě jen kvůli signalizaci bezpečnostního zařízení. Ostraha – recenze firem musí mít reálné podezření, že se osoba dopustila trestného činu krádeže zboží.
Jedná se ale o kompletně jinou situaci, pokud by člen ostrahy zpozoroval, že si dotyčný zákazník dává něco do kapsy. Mějte ale na paměti, že ani pak nemá právo prohledávat jeho či jeho osobní věci, pokud mu není udělen souhlas. Jediná osoba, která k prohledání nepotřebuje souhlas, je policista. Ale i v tom případě to musí být při přistižení u trestného činu. Zároveň platí, že takovou prohlídku muže vykonat pouze osoba stejného pohlaví.
Přidejte firmě recenzi
Hodnotící portál Aplikant.cz od společnosti 123jobs Media umožňuje přidání recenze firmám bez potřeby registrace a zcela anonymně. Podělte se s ostatními uživateli a přidejte pozitivní či negativní recenze. Pomůžete tak firmám získat zpětnou vazbu a nezávislé hodnocení jejich služeb či výrobků nebo produktů.