Plastový sklep jako ideální skladovací prostor? Stačí si správně vybrat

Zahradní náčiní, sportovní potřeby, pneumatiky a mnohé další věci patří do sklepa. Co si však počít, když se podsklepení při realizaci domu jevilo jako naprostá zbytečnost? Pokud sklepní prostory nemáte, můžete si je vybudovat dodatečně, a to za poměrně příznivou částku. Plastové podzemní sklepy představují plnohodnotnou náhradu, a navíc vychází výrazně levněji než betonové.

Co je plastový sklep?

Důvodů, proč dům nepodsklepit klasickým způsobem, se nabízí celá řada. Náklady na stavbu podsklepeného domu jsou v průměru o 20 % vyšší než stavba bez sklepa, navíc hrozí riziko zatékání a další nepříjemnosti, které se nepodsklepených budov netýkají.

Nedostatek skladovacích prostorů lze vyřešit pomocí plastového neboli podzemního sklepa, který má podobu hotového prefabrikátu. Podobně jako např. plastovou žumpu či podzemní nádrž na dešťovou vodu ho stačí usadit do vybagrované jámy.

Z hlediska kvality skladování se plastový sklep plně vyrovná betonové variantě. Kromě rychlé instalace (stavba obvykle zabere 1-2 dny) stojí za zmínku i dlouhá životnost plastu. Výrobci obvykle garantují minimálně 25 let.

Velikost by měla odpovídat účelu

Plastové sklepy se liší především velikostí podlahové plochy a vnitřním uspořádáním. S ohledem na velikost investice (cca 100-200 tisíc korun) byste měli předem důkladně zvážit, jak budete podzemní skladovací prostory využívat.

Chcete-li sklep využívat především jako spižírnu nebo vinný sklípek, téměř jistě vám bude stačit menší typ.

Větší plochu pro skladování naopak oceníte v případě, že se ve sklepě rozhodnete skladovat např. nářadí, zahradní techniku a další věci, které se nevejdou do garáže. V takovém případě se nezapomeňte zamyslet nad přístupem – zkomplikovat by vám ho mohly např. příliš příkré schody.