Prodej domu v Teplicích svěřte makléři. Ceny realit jdou zvolna dolů – se zkušeným profesionálem však neprodělat

Máte na prodej dům v Teplicích a napadlo vás, že začnete hledat kupce sami? Zkrátka jste do toho chtěli jít „na vlastní pěst“? Věřte, že to není dvakrát rozumné. Obchod s realitami má totiž poměrně tvrdá pravidla a laik se ve srovnání s profesionálem snadno dopustí chyby. Chyby, která se může prodražit. Hodláte zpeněžit luxusní vilu nebo jen menší rodinný domek? Máte k dispozici starší dům nebo nějakou novostavbu? Anebo je vaše nemovitost dokonce teprve ve výstavbě a rozhodli jste se jí zbavit? Prodat lze cokoliv. Pokud ovšem víte, jak na to, abyste neprodělali. A profesionál, ten si s takovým obchodem zpravidla spolehlivě poradí. Pokud ale existuje možnost, že se necháte přesvědčit a prodej vaší nemovitosti nakonec svěříte realitnímu makléři, rádi vám vysvětlíme, v čem je taková spolupráce s profesionálem pro vás výhodná. Čtěte a uvidíte.

Prodáváte dům v Teplicích? Nejste sami!

Vlastníte dům a hodláte ho nabídnout k prodeji? Jisté je, že nejste jediní, kdo se k prodeji domu v Teplicích odhodlal. Nabídka rodinných domů v tomto severočeském lázeňském městě čítá hned několik desítek položek. A zvolna se rozrůstá. Najdete zde nemovitosti starší i téměř nové a k mání je i několik developerských projektů. Ať už jde ale o jakýkoliv dům, nabídky mají jedno společné. Prodávající si už po dlouhém období dramatického zdražování nediktují ceny. Poptávka šla totiž rapidně dolů.

Nemovitosti se sice prodávají za částky, o jakých by se člověku ještě relativně nedávno ani nesnilo, nicméně přestaly zdražovat. A to jednoduše proto, že o ně už není zdaleka takový zájem jako ještě před pár měsíci. V řadě případů jsou vlastnící už nuceni i k cenovým ústupkům. Mnozí se dokonce pod vlivem klesající poptávky uchylují k tzv. výkupu nemovitosti, aby dům nebo byt prodali co nejdříve. Někdy z důvodu finanční tísně, jindy zřejmě v obavách z citelnějšího propadu cen, který ostatně řada realitních odborníků předpovídá.

Chcete udělat rozumný obchod, na kterém nebudete zbytečně tratit? Pak se za dané situace bez spolupráce s profesionálním makléřem neobejdete!

Karta se zvolna obrací

Jak už jsme řekli, situace na tuzemském trhu s realitami se zvolna mění a to v neprospěch prodávajících. Pokles poptávky se zatím netýká snad jen pozemků, ovšem domy a byty už jednoduše „netáhnou“. Například u novostaveb v Praze a v Brně klesl meziročně zájem kupujících na pouhou čtvrtinu. O něco slabší propad se týká menších měst a také segmentu rodinných domů. Že se však „karta obrací“, je při pohledu na množství realizovaných obchodů zřejmé. Rádi byste dostali dobře zaplaceno? Nespoléhejte jen na své dovednosti a dejte příležitost profesionálům. Takový realitní makléř, je-li dostatečně zkušený, má ve srovnání s vámi hned několik předností. Předností, které dokáže využít ve váš prospěch.

Zajímá vás, co zvládne makléř lépe než vy? Chcete vědět, proč se vám spolupráce s ním vyplatí?

Proč oslovit profesionála

Proč oslovit profesionála? Důvodů je hned několik. A vůbec přitom nejde o to, že práci realitního makléře už nemůže vykonávat každý, protože je k tomu nově nutná jistá míra kvalifikace. Obchodem s nemovitostmi se přece živit nehodláte. Chcete jen prodat vlastní dům, což jistě můžete. Důvody pro spolupráci s odborníkem jsou docela jiné. Nejdůležitější jsou tyto dvě věci:

  1. Zkušený makléř si poradí s nastavením optimální nabídkové ceny – a to jednak proto, že má k dispozici pravidelně aktualizované údaje o uskutečněných realitních obchodech v dané lokalitě, ale i díky výbornému přehledu o pohybu poptávky a nabídky. A tak nedopustí, aby byl váš dům nabízen příliš levně, ale také ohlídá, aby požadovaná suma nebyla přemrštěná, což by z nemovitosti spolehlivě udělalo „ležák“
  2. Schopný makléř zvládne prezentovat váš dům lépe než vy – a to jednoduše proto, že je profesionál a dovede sestavit věcný a zároveň poutavý inzerát. A samozřejmě také ví, kam ho umístit. Je mu jasné i to, že kvalitní fotografie nebo odborně připravená videoprezentace jsou základem úspěchu a tak se podle toho zařídí

Makléř se postará také o smlouvu

Věcí, které by vás měly přimět ke spolupráci s odborníkem, je samozřejmě více. I když schopnost sehnat kupce, jenž zaplatí částku, která se bude co nejvíce blížit vašim představám, je při aktuálním ochladnutí trhu asi nejdůležitější. Svůj význam má však i to, že makléř zvládne lépe než vy prověření všech zájemců o váš dům, kteří přicházejí v úvahu, což je s ohledem na jejich serióznost jistě důležité. A spolehnout se na něj lze rovněž ve věci kupní smlouvy. Tu vám profesionál připraví tak, aby splňovala veškeré zákonem dané náležitosti.

Chcete z prodeje vaší nemovitosti vytěžit maximum? Neradi chybujete? Pak raději oslovte někoho, kdo je na realitním trhu „jako doma“. Litovat určitě nebudete.

Nebo si myslíte něco jiného? To máte zřejmě s makléři špatnou zkušenost. Řeknete nám jakou?